FRANSA

Turlar

Kategori
Yurtdışı


 FRANSA GEZİSİ

      Fransa tarihine baktığımızda orta çağ ve öncesi dönemde ülkenin günümüzdeki sınırları içerisinde kalan topraklara Avrupa’nın dört bir tarafından gelen göçlerle oluşan bir toplumsal yapı ile karşılaşırız. Bu kozmopolit yapı Fransa’nın mimarisinden, edebiyatına pek çok sanat dalının oluşmasında temeli oluşturmuştur ve yüzyıllardır bu topraklarda ortaya çıkan sanat eserlerinin çeşitliliğinin ve özgünlüğünün en büyük sebeplerinden birisi olarak gösterilebilir.

Bu farklı sanat oluşumu ülkenin her yerinde karşımıza çıkar fakat başkent Paris mimariden, müziğe, resimden edebiyata en önemli sanat eserlerinin toplandığı bir merkez adeta içerisinde yaşanılan bir müze gibi gnümüze kadar korunarak gelmiştir.

Fransa gezilerimizde her nekadar ülkenin güney kıyıları da gezilip görülmeye değer olsa da eğitim amaçlı yaptığımız bu turlarımızda asıl odak noktası başkent paris olmaktadır. Parisin sokaklarını gezerken Avrupa mimarisine yön veren sanat üsluplarından gotik başta olmak üzere, barok ve Neoklasik kiliseler saraylar gibi binalar dikkatimizi çeker. Bunun yanı sıra fransa ile özdeşleşmiş aralarında Champs Elisses Bulvarından, Arc de Tromph ‘a, Eiffel kulesinden, Notre Dame Kilisesine ve Louvre müzesine kadar pek çok yapı gezi programlarımız içerisinde bulunmakta.

Aynı zamanda paris’e kadar gitmişken biraz da eğlenmeden olmaz…

 Avrupa’nın en büyük eğlence parklarından biri olan ve çocukluğumuza renk katan pek çok çizgi filim karakteri ile fotoğraflar çekinebileceğimiz, roller coasterlarında heyecanın doruklarına çıkabileceğimiz ve filmlerde izlediğimiz sahnelerin efektlerinin nasıl yapıldığını görebileceğimiz stüdyoların bulunduğu Disneyland Euro disney Park ve Walt Disney Studios’ ta gezeceğimiz yerler arasında.

Tabi ki biraz da dünya tarihi öğrenmek lazım, ve bu amacımıza hizmet edebilecek sadece Avrupa değil Dünya  sanatının ve tarihinin en önemli eserlerinin bir arada bulunduğu, her bir esere sadece bir dakikamızı ayırmamız durumunda tamamını gezmemiz için günler, haftalar ve hatta aylar gerekecek denli büyük olan Louvre Müzesi’nide gezmezsek Paris’i gördük diyemeyiz…

Paris kendisini görmeye gelen ziyaretçileri tarihi atmosferi ile saran sanata kültüre tarihe mimariye eğlenceye doyurmadan da ger göndermeyen bir Avrupa şehri.