BALKANLAR

Turlar

Kategori
Yurtdışı

BALKANLAR GEZİSİ 

Balkanlar bizim komşu coğrafyamız, bu coğrafyaya yaptığımız turlar genelde Yunanistan üzerinden başlamaktadır. Yunanistan’a neredeyse ülke içerisinde bir şehirden başka şehre gezi düzenler gibi geçmek mümkün. Çok uzun yıllar Osmanlı sınırları içerisinde kalmış olan bu coğrafya tarih, kültür ve doğal güzellikler açısından bize çok aşina.

Özellikle Selanik bizim için çok büyük önem arz etmekte, Atamızın dünyaya geldiği ve çocukluk yıllarını geçirdiği bu şehir her yılın 10 Kasımında bizler için daha önemli hale geliyor ve bir fora Turizm geleneği haline getirmiş olduğumuz gezilerimizle yıllardır her 10 kasımda Ulu önderimizi doğduğu evde anıyoruz.

Sadece Selanik mi? Sadece Yunanistan dan mı ibaret Balkanlar? Tabi ki hayır, Yunanistan içerisinde Başkent Atina, yarımadayı ortadan ikiye bölen ve tamamen insan yapımı olan Korint Kanalı, Kavalalı Mehmet Ali Paşanın memleketi güzeller güzeli sahil şehri Kavala, Manastırlar bölgesi Meteora ve neredeyse bir Türk şehri olan Dedeağaç ve İskeçe Yunanistan’da gezdiğimiz yerler arasında.

Özellikle son yıllarda hazırladığımız ve pek çok okulumuz tarafından ilgi gören Ulu Önderimizin İzinde Balkanlar adını verdiğimiz Yunanistan – Makedonya – Bulgaristan gezimiz de yine öğrencilerimizdeki Atatürk sevgisini pekiştiren ve Atamızın hayatının önemli bölümünün geçtiği atamızın düşünce yapısının şekillenmesinde çok önemli rol oynayan ülkeleri ve şehirleri kapsamakta.

Yine Yunanistan da Selanik ile başlayan gezimizde Atamızın çocukluk yıllarının geçtiği bu güzel şehri tanıyoruz bunun ardından Atamızın askeri eğitiminde önemli bir yer alan Manastır askeri idadisi ve manastır şehri, ardından UNESCO tarafından dünya tarih miras listesinde bulunan Ohrid şehri ve Ohrid gölü ardından Türk nüfusun hala yoğun olarak görüldüğü Kalkandelen ve Üsküp şehirleri ve Son olarak Atamızın Askeri Ateşe olarak görev yaptığı şehir, Bulgaristan’ın Başkenti Sofya şehrini ve yine Atamızın Yeniçeri kıyafeti ile katıldığı balonun gerçekleştiği Ordu evi ve balo salonu gördüğümüz yerler arasında yer alıyor.

Balkanlar gezimizde eğlenceye de yer veriyoruz tabi ki,  Selanik’te Güzel bir taverna gecesi ile bu coğrafyanın eğlence kültürünü tanımakla kalmayıp aynı zamanda öğlen ve akşam yemeklerimizde yine bu coğrafyanın yemek kültürünü tanıyabileceğimiz yöreye özgü yemekler ile karnımızı doyuruyor, müziği, eğlencesi, tarihi, coğrafyası, kültürü ve doğal zenginlikleri ile komşu ülkelerimizi tanıma fırsatı buluyoruz.