BATI KARADENİZ

Turlar

Kategori
Yurtiçi

BATI KARADENİZ GEZİSİ:

Öğrencilerimiz İstanbul ile Safranbolu arasında geçilen iller, dağlar, göller hakkında bilgiler eşliğinde Batı Karadeniz gezimizin başlangıç noktası olan Safranbolu’ ya varır.

Safranbolu, Türk egemenliğinden önce, Bizans’ın Paflagonya eyâleti içinde, müstahkem mevki durumunda Dadibra (Dadybra) isimli bir kent idi. Safranbolu, geleneksel Türk toplum yaşantısının tüm özelliklerini yansıtan ve tarihi geçmişinde yarattığı kültürel mirası çevresel dokusu içinde koruyan örnek bir kenttir.

Sahip olduğu bu zengin kültürel mirası kent ölçeğinde korumadaki başarısı dolayısıyla UNESCO tarafından ‘DÜNYA MİRAS KENTİ’  listesine alınmıştır.Tarihi kentin meşhur lokumcusunda lokuma dair bilgi alıp aynı zamanda lezzetli lokumlarından tatma ve alışveriş imkanı bulduktan sonra eski bir Bektaşi köyü olan Yörükköyü’ne hareket ediyoruz. Köyün ortak yaşamını yansıtan çamaşırhane gezisini yaparken bu kadar çok detayın düşünülmüş olmasına şaşıracaksınız. Burada Köy kahvesindeki molamızın  ardından  tarihçi Strobon’a göre Amazonlar tarafından kurulmuş olan, adını bir Pers prensesi Amastris’den alan Karadeniz’in eşsiz güzelliklerine sahip Amasra’ya varıyoruz.