CENEVRE- CERN BİLİMSEL GEZİ

Turlar

Kategori
Yurtdışı

CERN BİLİMSEL GEZİ

CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) İsviçre ve Fransa sınınrları arasında kurulmuş olan dünyanın en büyük fizik loboratuvarıdır.

Bu gezimizde öğrencilerimiz fizik derslerinde işledikleri konular ile ilgili bir tekrar yaparak aynı zamanda ders kitaplarında işledikleri öğretmenlerinden dinlerdikleri ders konularının nasıl gerçek hayatta kullanıldığını görme şansına erişirler. Laboratuvar içerisinde yapılan gezimiz sırasında öğrencilerimize bilim adamları rehberlik yapmakta ve öğrencilerimizin öğle yemeği ile merkez içerisindeki boş zamanları sırasında deneyde çok önemli görevlere sahip olan araştırmacılar ve bilim adamları ile aynı masada yemek yeme, sohbet etme ve paylaşımlarda bulunma şansları olabilir.

Bütün dünya Cern bilim merkezinde yapılan deneylerin sonuçlarını gözlemlemekte ve elde edilen sonuçlar ışığında yeni bilgiler edinilmektedir.

Cern gezisi sırasında bilim merkezine en yakın İsviçre şehri olan Cenevre ‘de ziyaret edilmektedir. İsviçre Tarihinde hiç savaşmamış bir ülke olması sebebiyle adeta barışın ve hoşgörünün ülkesi olarak tanınmakta aynı zamanda güçlü ekonomiye sahip Avrupa ülkeleri arasında başı çekmektedir. Gezi süremize bağlı olarak tarihimiz açısından çok önemli olan diğer İsviçre şehirleri Lozan ve montrö de görülebilecek şehirler arasında ve hatta yine gezi süremize bağlı olarak Hızlı tren ile çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabildiğimiz Fransa’nın başkenti Paris te Cern gezisi ile birleştirilebilir.